Reguły gry PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 15 października 2009 12:47
polegolfowe3 Pola golfowe uznawane są za jedne z najpiękniejszych terenów rekreacyjnych. Obszar gry zajmuje powierzchnię od 20 do 50 ha., która jest urozmaicona i w znacznej części pokryta zadbaną trawą.Celem gry w golfa jest umieszczenie piłeczki golfowej w jednym z 18 (lub 9) znajdujących się na polu dołków, przy czym wygrywa ten, kto wykona najmniejszą ilość uderzeń specjalnym kijem golfowym. Każda z rund składa się z 18 dołków, ponumerowanych od 1 do 18 i właśnie w takiej kolejności powinna toczyć się gra. Gra jest dozwolona jedynie w przypadku, gdy graczy jest nie więcej niż czterech.

Każdy z torów składa się trzech obszarów. Grając każdy dołek rywalizację rozpoczyna się  się od specjalnie oznaczonej części zwanej tee , a celem jest oznaczony flagą dołek. Na obszarze tee znajduje się zwykle krótko ścięta trawa, jest on także specjalnie oznaczony i podwyższony. W stosunku do kobiet zastosowane są elementy czerwone, a  dla mężczyzn żółte. Zawodnicy turniejowi swoje pierwsze strzały oddają z pół oznaczonych na biało.


Każdy z 18 dołków jest umieszczony na greenie, uznawanym za najpiękniejszą część pola. Zwykle ma on kształt owalny, a znajdujący się na nim dołek ma  średnicę 10,8 cm oraz minimalną głębokość 10 cm
Odległość między tee, a celem to zwykle 100-500m. Ten obszar pola zwany jest przestrzenią pośrednią (fairway) i to właśnie na niej znajdują się różnorodne pułapki: drzewa, krzewy, stawy, bunkry itd.  

Punktacja stosowana w rywalizacji zależy od stopnia zaawansowania graczy. Początkujący golfiści walczą o zwycięstwo przy każdym dołka, a za pokonanie innych rywalizujących otrzymują po jednym punkcie. W przypadku równego wyniku punkty dzieli się na poszczególnych zawodników. Na wynik końcowy wpływ ma suma punktów, które zostały uzyskane na poszczególnych dołkach. Jeśli dochodzi do remisu to następuje dogrywka.


Możliwa jest także gra na uderzenia, którą stosuje się w rywalizacji medalowej. W tym przypadku nie liczy się zdobytych dołków, a jedynie ilość uderzeń, które były potrzebne zawodnikowi do zdobycia wszystkich dołków na polu. Każdy z dołków jest objęty normą uderzeń tzw. PAR, czyli ich ilością, jakiej nie powinniśmy przekroczyć, przy wbijaniu piłki do celu. Przy uwzględnieniu odległości pomiędzy tee, a dołkami można wyróżnić dołki PAR 3, PAR 4 oraz PAR 5. W przypadku tego pierwszego odległość dla kobiet wynosi 200 m, a dla mężczyzn do 220 m. W wypadku PAR 4 jest to 180-390 m dla kobiet i 200-450 dla mężczyzn. Ostatni oznacza odległość powyżej 360m dla pań i więcej niż 400m dla panów.


Zsumowanie PAR wszystkich dołków stanowi PAR pola, przy czym dla pół  mieszczących 18 dołków jest to zwykle liczba 72. Wynika z tego, że grę powinniśmy zakończyć na  72 uderzeniach. Jeśli wykonamy mniejszą liczbę uderzeń na danym PARZE to odejmuje się różnicę od posiadanych już punktów, a jeżeli większą to się dodaje. Na wszystkich profesjonalnych  turniejach golfa stosuje się właśnie ten system.

Warto wiedzieć także o tym, że golf jako jedyna dyscyplina sportowa uwzględnia grę zawodników o odmiennym poziomie zaawansowania. Wszystko za sprawa systemu handicapowego (HCP). Handicap jest niczym innym, jak dodatkową liczbą uderzeń, które otrzymuje słabszy zawodnik. Po otrzymaniu swoistego golfowego prawa jazdy -Green Card- można otrzymać HCP36, który wraz ze wzrostem umiejętności gracza jest stale weryfikowany. Green Card umożliwia nie tylko otrzymanie HCP, ale także potwierdza odbycie szkoleń z podstaw golfa, jego przepisów i etykiety. Posiadacze karty nie stają  się członkami  związku PZG, ale mają możliwość uczestnictwa w turniejach golfowych.

Zmieniony: wtorek, 27 października 2009 10:58
 
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w
Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją