Piłki golfowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 12 listopada 2009 14:15
pilka.golfowa Jako pierwsze pojawiły się piłki golfowe zbudowane z drewna. W XVII wieku zastąpiły je skórzane woreczki wypełnione gotowanym pierzem. Niestety piłki wykonane  z pierzu były drogie i szybko się niszczyły, zwłaszcza w  czasie gry podczas deszczu. Do ich stworzenia wykorzystywano cylinder pierzu, niestety ich wykonanie było bardzo pracochłonne – jedna osoba była w stanie zrobić dziennie 4 pierzowe piłeczki.

Jako następne pojawiły się piłki gutaperki.  Ich wnętrze wypełnione było zakrzepniętym i wymodelowanym  sokiem z drzewa, nazywanego gutaperką. Co ważne nie były one już tak drogie jak poprzednie, starczały na dłużej, a w przypadku zepsucia mogły być naprawiane. Te piłki były gładkie i nie miały żadnych właściwości aerodynamicznych, zatem ciężko było kontrolować ich lot. Później zaczęto je ręcznie lub maszynowo nacinać, bo gracze  stwierdzili, że w ten sposób można wpłynąć na kierunek uderzenia.

Coburn Haskell wykonał pierwszą piłkę z gumy i wyposażył ją w osłonę z małymi dziurkami, dzięki czemu piłka miała lepsze właściwości aerodynamiczne. Pomysł Haskella wykorzystują producenci piłek.

Obecnie mamy do wyboru wiele piłek. Wszystkie mają okrągły kształt, ich średnica nie może być mniejsza niż  42,67 mm, a waga nie powinna przekraczać 45, 93 g. Przed dopuszczeniem do gry przechodzą  one specjalne testy, dopiero ich pozytywny wynik umożliwia dopuszczenie do gry. Piłki są najczęściej zbudowane z takich materiałów, jak  żywica, guma, plastik, balata i surlyn.

Można wyróżnić trzy rodzaje piłek golfowych. Pierwszą z nich jest piłka jednoczęściowa, zbudowana z twardego gumowanego plastiku, który pokryty jest  powłoką surlynową.  Są one zwykle najtańsze, a jednocześnie najbardziej wytrzymałe. Niestety nie lecą one zbyt daleko i trudno kontrolować ich lot. Z tych powodów polecane są zwykle dla początkujących, którzy gubią największą ilość piłek. Istnieją także piłki golfowe dwuczęściowe nad lotem których można zachować większą kontrolę, prócz tego można nimi uderzać na znacznie większe odległości. Piłki te są wypełnione mieszanką żywic, dzięki którym lecą one dalej niż jednoczęściowe.  Trudno ją także zniszczyć, na co wpływa obecność powłoki surlynowej.  Używają jej głównie gracze średniej klasy. Kolejnym i ostatnim rodzajem są piłki golfowe trzyczęściowe, których wnętrze jest wypełnione płynem lub gumą. Z zewnątrz pokryte są  surlynem lub balatą. Te  pokryte balatą mogą ulec zniszczeniu przy niewłaściwym uderzeniu, jednak jednocześnie pozwalają osiągnąć lepszy backspin.. Piłki te pozwalają na dużą kontrolę lotu, lecz niestety nie odbijemy ich na tak dużą odległość jak dwuczęściowe. Najchętniej grają nimi najlepsi gracze, którym nie zależy na odległości, a na precyzji lotu.
 
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w
Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją