Kije golfowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 12 listopada 2009 14:05
kije.metalowe.2 Pierwsze kije golfowe pojawiły się kilkaset lat temu. Były wykonane z drewna, jedynie uchwyt był skórzany. Niestety łatwo ulegały zniszczeniu, więc już w XIII wieku przy ich tworzeniu zaczęto stosować metal.
W XVIII wieku pojawiły się długie kije zwane „play club”, posiadające podłużną główkę. Ukazał się również krótki „grassed driver”, służący do uderzeń, oddawanych z fairway'u. W tym czasie pojawiały się także kije zwane: „spoon” (do zgrywania z trawy), „baffing spoons” (do gry na krótkie odległości z unoszeniem piłki), „niblick” (do wybijania piłeczki z piasku).
Dopiero pojawienie się nowego rodzaju piłki tzw. gutaperki wpłynęło na zmianę konstrukcji kijów, gdyż piłka była twardsza i cięższa niż poprzednia. Pod koniec XIX wieku drewniane kije stały się większe, a ich główki głębsze. „Spoony” zniknęły, pojawiły się za to „baffy” i „brassie”, które miały na spodzie główki przymocowane wkładki z brązu. Ogromną popularnością zaczęły się cieszyć kije metalowe, które były tanie i odpowiednie do uderzania nowej piłki. W tym samym czasie zaczęto stosować całe komplety kijów golfowych, w ich skład wchodziły: „driving cleek”, „lofter”, „mashie”, „iron cleek”, „sand iron”, „niblick” oraz „putting niblick”. XIX-wieczne trzonki były wykonane jeszcze z drzewa hikorowego i bambusowego, w latach 20-tych ostatniego wieku do użycia weszły trzonki z metalu.

W ostatnich latach nastąpiła prawdziwa eksplozja nowinek technicznych i technologii. Przemysł golfowy jest dzisiaj wielomiliardowym biznesem, więc korzysta z wszelkich udogodnień. W użyciu znalazły się grafit i tytan, ale stale pojawia się coś nowego.
Każdy z kijów składa się z czterech części: chwytu (grip), trzonka (shaft), hosela i główki kija (club head).

Obecnie wyróżniamy pięć podstawowych rodzajów  kijów golfowych: drewna (woods),  żelaza (irons), hybrydy (hybrids), wedges i putter.

Drewna służą do długich uderzeń z fairway'u i otwarcia dołków. Wcześniej były wykonywane z drewna, obecnie powszechnie stosuje się tytan, dzięki czemu kije mają masywniejszą główkę i są dłuższe. Waga została bez zmian, co pozwala na wykonywanie dalekich uderzeń. Woody dzieli się na dwa rodzaje: driver i fairway woods. Pierwszy z nich jest największy,  a uderza się nim z tee. Warto wiedzieć, że uderzenia tym kijem są najdalsze. Drugiego używa się do trafiania z tee i bezpośrednio z ziemi. Żelaza stosuje się do gry na fairway'u. Shaft i główka takiego kija wykonane są z metalu. Każdy z kijów różni się od innych nachyleniem łopatki, długością trzonka i wagą. Hybrydy służą do długich uderzeń z fairway'a i z rough. Te kije powstały z połączenia elementów, charakterystycznych dla wood i iron. Dzięki temu ten rodzaj zapewnia tak dalekie uderzenia, jak w przypadku tych pierwszych i łatwe wychodzenie z rough'u jak u drugich. Hybrydami gra się łatwiej niż np. ironami, gdyż zapewniają większą tolerancję błędów. Wedgers służą do krótkiej gry na terenie fairway'a i omijania przeszkód,  a w budowie przypominają iron. W przypadku tego kija wyróżniamy trzy rodzaje: pitching wedge, sand wedge, lob wedge. Pierwszy jest przeznaczony do uderzeń piłki, znajdującej się w odległości ok. 50 – 100 metrów od dołka. Przydaje się także w czasie uderzeń z okolic greena. Drugi z wymienionych kijów przeznaczony jest do zagrywania  z  piasku. Trzeci  służy do naprawdę krótkich uderzeń, a używany jest najczęściej w okolicach greena. Puttera  używa się na greenie i w jego bliskiej okolicy. Dzięki niemu można nadać piłeczce ruch toczący. Przy wyborze kija warto brać pod uwagę cechy fizyczne i umiejętności jego właściciela, czyli tzw. Club Fitting.
 
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w
Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją